UWAGA! Do 30 września jesteśmy na urlopie. Wracamy jesienią!

Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Opcje przeglądania

Gadżety, figurki i przedmioty nawiązujące do literatury fantasy

Czym jest fantasy?

Termin fantasy jest pojęciem bardzo szerokim w obecnej popkulturze. Początkowo oznaczał literaturę fantasy. Z czasem pojęcie rozszerzyło się na inne treści. Dziś można mówić o filmach fantasy, gadżetach fantasy, grach, a nawet muzyce. Samo definiowanie tego pojęcia jest niezwykle trudne już w przypadku literatury. Definicji jest bardzo dużo, a te często same siebie wykluczają. Co dla jednego może zawierać się w określeniu gatunku literackiego, dla drugiego jest niedopuszczalne.

Początków literatury fantasy będziemy szukać w utworach J.R.R. Tolkiena z Władcą Pierścieni na czele, ale również w prozie Roberta. E. Howarda, twórcy postaci Conana. Mnogość znaczeń powoduje, że fantasy dzielone jest często na mniejsze „podgatunki” takie jak epic fantasy, heroic fantasy, high fantasy czy sword&sorcery. Z biegiem czasu terminów na określenie poszczególnych dzieł wykształciło się bardzo wiele. Tak jak i gatunków, i podgatunków fantasy.

Są jednak pewne wspólne elementy, które mogą nakierować odbiorcę, że ma do czynienia z fantasy. Odwołania do mitów i legend, średniowieczny sztafaż, obecność elementy nadprzyrodzonego, często magii – to wszystko wspólne elementy wielu dzieł fantasy. Dlatego kluczowymi postaciami będą istoty fantastyczne jak na przykład smoki, bohaterami mogą zostać rycerze czy magowie. Rzecz będzie się działa w quasi-średniowieczu, a poziom rozwoju społecznego i technologicznego będzie odpowiadał naszym wiekom średnim.

Fantasy uwielbia tworzyć nieistniejące światy, nibylandię. Każde z powstałych uniwersów musi jednak spełniać i podlegać określonym przez siebie zasadom. Autorzy literatury fantasy wzorem Tolkiena lubują się w dodawaniu najdrobniejszych szczegółów do swoich światów. Rysowanie map czy tworzenie nowych języków są na porządku dziennym. Bogate opisywanie światów jest właściwe dla podręczników rpg. Lektura książek fantasy pozwala dostrzec, jak wielką wagę autorzy przywiązują do szczegółów. Dzięki wszystkim działaniom mającym na celu wzbogacenie przedstawionego świata, uniwersum fantasy staje się bardziej realistyczne, bliższe odbiorcy, a przez to ma szansę bardziej związać go emocjonalnie.

Oferowane przez nas produkty fantasy mają również podobne zadanie. Mogą wzbogacić Wasze otoczenie i wzbudzić pozytywne emocje, gdy będą przypominały o ulubionych bohaterach z książek, filmów, legend czy innych opowieści.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl