Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Gadżety i figurki Cthulhu

Ph’nglui mglw’nafh Cthulhu R’lyeh wgah’nagl fhtagn 

— Howard Phillips Lovecraft 

H. P. LOVECRAFT

Howard Phillips Lovecraft twórca mitologii Cthulhu

Howard Phillips Lovecraft był amerykańskim pisarzem horrorów i opowieści grozy. Uznawany jest za jednego z twórców nowoczesnej fantastyki — wraz ze swym przyjacielem i rodakiem Robertem Howardem, twórcą cyklu o Conanie, zapisał się trwale w historii literatury popularnej. Przez całe swe życie był związany z Providence w stanie Rhode Island. To właśnie na terenach Nowej Anglii dzieje się większość opowiadań Lovecrafta. W swych utworach stworzył fikcyjne uniwersum nazywane niekiedy mitologią Cthulhu — od nazwy jednego z głównych bogów-potworów. Te pradawne bóstwa, których Lovecraft stworzył cały panteon, rządziły niegdyś Ziemią, a dziś czekają w uśpieniu, by powrócić i na nowo objąć władzę. Świadomość o ich istnieniu posiadają tylko nieliczni, a ci, którzy je spotkali, najczęściej żegnali się z życiem bądź popadali w obłęd.
Proza Lovecrafta wywarła olbrzymi wpływ na kulturę. Pisarz znalazł licznych kontynuatorów swych historii, którzy rozszerzali i wzbogacali jego uniwersum. Powstały filmy, utwory muzyczne, komiksy oraz liczne gry komputerowe, planszowe i karciane odwołujące się do mitologii Cthulhu. Postać istoty z głębin rozpala wyobraźnię fanów od ponad stu lat. Tajemnicze, niewypowiedziane zło przeraża i fascynuje zarazem. W Polsce Howard Phillips Lovecraft znany jest od lat osiemdziesiątych XX wieku, kiedy to nakładem wydawnictwa Czytelnik ukazał się w 1983 roku zbiór opowiadań zatytułowany Zew Cthulhu, zawierający najważniejsze utwory autora.

Wielki Przedwieczny i jego przedstawienia — figurki Cthulhu 

Figurki Cthulhu, jakie oferujemy w naszym sklepie Igralion, nawiązują do centralnej postaci z uniwersum. Postać tajemniczego boga, demona i zarazem potwora, śpiącego Cthulhu jest związana z opowiadaniem H. P. Lovecrafta zatytułowanym Zew Cthulhu. Pod tą nazwą znajdziemy również grę fabularną czy nawet utwór zespołu Metallica. Co ostatni zresztą obficie czerpali z mitologii Lovecrafta, czego przykładem są utwory z kultowych płyt Call of Ktulu czy The Thing That Should Not Be. Sam Wielki Przedwieczny Cthulhu, którego wygląd trudno jednoznacznie przedstawić, jest zazwyczaj portretowany jako olbrzymiej wielkości ośmiornica ze smoczymi skrzydłami. Istota ma antropoidalny kształt, a jej rozmiar jest ogromny. Do tego przedstawienia nawiązują nasze figurki z żywicy. Cthulhu śpi na środku oceanu w zatopionym mieście Ryleh. Kiedy jednak planety ułożą się w bliżej niesprecyzowanym, ale tajemniczym porządku, Cthulhu przebudzi się i zdobędzie władzę nad wszechświatem. Mimo uśpienia tajemnicza istota może wpływać na ludzkość poprzez zsyłanie snów i wizji. Skutki takich „nawiedzeń” i ich wpływ na człowieka są często przedstawiane w utworach Lovecrafta. Na szczęście nasze figurki Cthulhu nie zsyłają żadnych wizji. Czasem jedynie wzbudzają zazdrość u gości, którzy przybędą obejrzeć Twój pokój i podziwiają fantastyczny wystrój wnętrza w stylu iście lovecraftowym. Największym miłośnikom Lovecrafta polecamy zwłaszcza projekt Jamesa Rymana. Ta niepowtarzalna figurka Cthulhu mierzy ponad trzydzieści centymetrów i sprawia niesamowite wrażenie, budzi respekt i podziw. To prawdziwie Wielki Przedwieczny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl